Шалене перо

Кожен з нас напевно помічав, що темпи придбання книг часто обганяють можливості їх прочитання. Це змушує нас страждати. Однак подібного роду антибібліотека, на думку Нассіма Ніколаса Талеба, теж потрібна. Талеб починає свої роздуми з анекдоту про легендарну бібліотеку італійського письменника Умберто Еко, яка містила 30000 томів. Чи справді Еко прочитав всі ці книги?

Звичайно ж ні. Бібліотека Еко годувала його почуття інтелектуального голоду і цікавості, постійно нагадуючи йому про всі ті речі, які він не знав. Так що зростаюча колекція книг, які ви ще не прочитали, може зробити те ж саме і для вас, пише Талеб.

Приватна бібліотека - НЕ вагома причина для підняття самооцінки, а інструмент для досліджень. Прочитані книжки набагато менш цінні, ніж непрочитані. У бібліотеці повинно бути стільки невідомого для вас, скільки можуть дозволити ваше фінансове становище, іпотека і посилений ринок нерухомості.

У міру дорослішання ви будете накопичувати все більше знань і книг, непрочитані книги на полицях будуть загрозливо дивитися на вас, і з часом їх буде все більше. Справді, чим більше ви знаєте, тим довші ряди непрочитаних книг. Назвемо ці збори непрочитаних книг антибібліотекой.

Антибібліотека - потужне нагадування про ваші обмеженнях і колосальну кількості речей, яких ви не знаєте або знаєте наполовину. Або ж, як може виявитися якось, про які ви мали повністю помилкову думка. Живучи з цим нагадуванням день у день, ви потихеньку змушуєте себе до якоїсь інтелектуальної лагідності, яка покращує ваші здібності до прийняття рішень і стимулює пізнання.

«Адже люди не носять з собою антирезюме, в яких сказано, чого вони ще не вивчили чи не пережили (це справа їхніх конкурентів), але було б непогано, якби вони їх носили», - каже Талеб.

Чому? Можливо, тому, що це загальновідомий психологічний момент: саме  найнекомпетентніші люди найбільш впевнені у своїх здібностях, а найрозумніші, як правило, переповнені сумнівів. Також відомо, що чим легше ви визнаєте, що чогось не знаєте, тим швидше ви вчитеся.

Так що, якщо ви купуєте занадто багато книг або якщо ваш список книг, обов'язкових до прочитання, настільки довгий, що вам і трьох життів не вистачить, щоб все це прочитати, - перестаньте гризти себе. Всі ці книги, які ви не прочитали, дійсно є ознакою вашого невігластва. Але якщо ви усвідомлюєте обсяги свого невігластва, то ви вже обігнали більшість людей.