Шалене перо

Автор:Девід Духовни

Назва: “Міс підземка”

Рік: 2019

Сорокарічна вчителька початкових класів Емер - розумна, вільна від умовностей, злегка сентиментальна, і більше всього на світі вона цінує свій комфорт. Життя за сценарієм «будинок - підземка - робота - підземка - будинок» її, на відміну від багатьох, більш ніж влаштовує. Тим більше що вдома її завжди чекає Кон - Чоловік з великої літери (нехай оточуючим, в тому числі кращій подрузі, так не здається). Емер готова на все, щоб улюблений відчував себе затишно, не поспішаючи працював над лекціями по міфології і насолоджувався скромним успіхом в наукових колах. Однак богів з книги Кона такий розклад не влаштовує, і вони затівають в нудного життя закоханих страшний переполох.

На мій розсуд,сюжет обраний Девідом Духовни, відмінно підійшов би для комедії, проте «Міс Підземка» написана цілком серйозно - наскільки взагалі може бути серйозною книга, автор якої шанує закони постмодернізму. Духовни закликає читача подумати, які сили насправді правлять нашим життям - і чи варто простим смертним чекати справедливості від світобудови. А ще нагадує, що в багатьох з нас, як говорив Іполіт з "Іронії долі», пропав дух авантюризму. Погано це чи добре - кожен вирішить сам. Тільки ось у Емер, яка приготувалася доживати свої дні в затишній квартирці та гуляти іноді по пляжу за ручку з Коном, вибору не було. А тому змінити своє життя їй, можна сказати, судилося.

«Міс Підземка» занадто посилається - не тільки до давньогрецьких, ірландських і навіть африканських міфів і різного роду класики, але і до виступів сучасних політиків і героїв шоу-бізнесу. Причому все це вплітається в розповідь не для того, щоб похизуватися своїми знаннями, а щоб домогтися «повного занурення» у внутрішній світ Емер - інтелектуалки, що живе в світі ідей і архетипів. Ця мистецька знахідка, як і манера оповіді, виділяє роман з ряду йому подібних.